İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Mersin Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Şefkat gemisi Acqua Stella GAZZE için yola çıktı. 19 Haziran 2017

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın önderliğinde, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) organize edilen 10.000 tonluk insani yardım malzemesini Gazze’ye götürecek olan şefkat gemisi, Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen törenle Mersin Limanı’ndan uğurlandı.
 
Şefkat gemisi Acqua Stella’nın yolcu edildiği törene Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toprak Mahsulleri Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkan Yardımcısı Fatih Özer, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkan Yardımcısı Birol Çetin, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Rıfat Türker, il protokolü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak; “Ramazan Bayramının İslam Alemine ve Tüm Dünyaya Barış Getirmesini Temenni Ediyorum”
 
Törende yaptığı konuşmasına, önümüzdeki hafta idrak edecek olduğumuz Ramazan bayramının İslam alemine ve tüm dünyaya barış getirmesini temenni ederek başlayan Başbakan Yardımcısı Kaynak, bugünün aynı zamanda babalar günü olması münasebetiyle, başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ‘Yılın Babası’ olarak ödüllendirilen Mustafa Boyraz olmak üzere, tüm babaların babalar gününü kutladı.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak; “Geçtiğimiz Hafta Yine Mersin’den Somali’ye Uğurlanan Yardım Gemisi Mogadişu Limanı’na Ulaştı”
 
Geçtiğimiz hafta yine Mersin’den Somali’ye uğurlanan yardım gemisinin Mogadişu Limanına ulaştığının da bilgisini veren Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Somali’deki yardıma muhtaç yaklaşık 3 Milyon insanın, gönderilen yardım malzemeleri ile çok daha iyi bir bayram geçirme fırsatı bulacağını ifade etti.
 
Konuşmasının devamında Filistin’in Milletimizin gönlünde apayrı bir öneme sahip olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Kaynak, Türk Halkı’nın sevgi ve şefkatiyle dolu bir yardım gemisinin daha Gazze’ye gönderiliyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Başbakan Yardımcısı Kaynak sözlerini; “ Yardım gemisi 36 saate kadar Aşdot Limanı’na varmış ve bayrama kadar bu yardımları Filistinli kardeşlerimize ulaştırmış olacak. Gazze’nin başka ihtiyaçları da var. Örneğin şu anda orada elektrik de yok. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla önümüzdeki süreçte Gazze’ye yakıt yardımı da yaparak, oradaki hastanelerin, kreşlerin, okulların; yani himayeye muhtaç kesimlerin bu ihtiyacını karşılayacağız” diyerek sürdürdü.
 
Konuşmasının sonunda, gündeme dair bazı açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak; Milletimizin birliği, beraberliği, kardeşliği ve desteği olduğu müddetçe, dünyanın neresinde bir mağdur ve mazlum varsa; din, dil, ırk, mezhep ayrımı gözetmeksizin yanlarında olunacağını kaydettikten sonra konuşmasını, ecdadımızın kendisine vakfettiği görevi en iyi şekilde yerine getiren Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederek noktaladı.
 
Vali Özdemir Çakacak; “Yüce Milletimiz, Zor Durumda Bulunan, Yardıma Muhtaç, İnsanlara Daima Yardım Elini Uzatmıştır”
 
Vali Özdemir Çakacak ise Yüce Milletimizin zor durumda bulunan, yardıma muhtaç, insanlara; dinine, diline, ırkına, rengine bakmaksızın tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın bir gereği olarak daima yardım elini uzattığını ifade ederek başladığı konuşmasında, Devletimiz ve Hükümetimizin bu doğrultuda, Filistin’de yaşanan karışıklıklar nedeniyle en temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda olan Gazzeli kardeşlerimize her türlü desteği sağladığını belirtti.
 
Güçlü tarihi bağlara sahip olduğumuz Gazzeli kardeşlerimizin, Ramazan Bayramı arifesinde bu malzemeler ile buluşturulmasının; bayramı, yaşanan tüm acılara rağmen bir nebze olsun mutlu girmelerine vesile olacak olmasının apayrı bir önemi olduğunun üzerinde duran Vali Çakacak, “ Milletimizin kadirşinaslığını yansıtan bu yardım malzemelerinin Gazzeli kardeşlerimize ulaştırılmasında ilimizin adeta bir köprü görevi üstlenmesinden ötürü Mersinliler olarak büyük bir memnuniyet duymaktayız. Gıda, giyecek, oyuncak, kırtasiye, bisiklet gibi ihtiyaç malzemelerinin Gazzeli kardeşlerimize ulaştırılmasını sağlayarak bizleri gururlandıran bu geminin hazırlanmasında emeği geçen tüm kurum, kuruluş, firma ve sivil toplum kuruluşlarına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı ve sözlerini Filistin’de, Gazze’de yaşanan acıların bir an evvel sona ermesi temennisiyle sonlandırdı.
 
Konuşmaların ardından yardım gemisi, her zaman olduğu gibi zorda kalanlara şefkat elini uzatan Türk Milleti’nin yardımlarını, bu sefer de Gazze halkına ulaştırmak üzere Mersin Limanı’ndan uğurlandı. 18.06.2017