İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Mersin Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

TAMP-Mersin (Mersin İl Afet Müdahale Planı ) 2018 Saha Tatbikatı Başarı ile Tamamlandı. 19 Ekim 2018

Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemek amacıyla ulusal düzeyde hazırlanmış olan  Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında,  Mersin İl Afet Müdahale Planı (TAMP-Mersin) hazırlandı.

İlimiz afet müdahale planının (TAMP-Mersin), işlerliğinin ve uygulanabilirliğinin test edilmesi, hizmet grupları arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, varsa eksikliklerin ve aksaklıkların tespit edilmesi, hizmet gruplarının plana hâkimiyetlerinin kontrol edilmesi amacıyla her yıl bir masa başı ve bir saha tatbikatı gerçekleştirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının 2015/7 sayılı genelgesine göre; yılda bir defa yapılması gereken saha tatbikatının konusu; İlimizin afetselliğinden dolayı ‘Sel-Su Baskını’ olarak belirlendi.

Tatbikat, saat 13:30’da siz Sayın Valimiz Ali İhsan SU başkanlığında 112 Acil Çağrı Merkezinde bulunan İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde (İAADYM), İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu (İAADKK) üyelerinin katılımıyla başlatıldı. İAADYM’de yapılacak sunumun ardından tatbikatın icra edileceği Müftü Deresine transfer gerçekleştirilerek, saat 15:00’de saha tatbikatı Sayın Valimiz Ali İhsan SU başkanlığında başlatıldı. Saha tatbikatında Mersin İl Afet Müdahale Planında (TAMP Mersin) görevli hizmet grupları ve sivil toplum kuruluşları görev aldı.

Saha tatbikatında;

  • Köprü üzerinde seyir halindeki araçların kontrolünü kaybederek yan döndüğü ve köprüyü trafiğe kapattığı, diğer aracın şoförünün direksiyon hakimiyetini kaybederek aracı dereye düşürdüğü, düşen araç içerisinde kurtarma çalışması,
  • Dere yatağına yapılan evlerin aşırı yağış nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucu yıkıldığı, enkazda arama-kurtarma yapılması,
  • Şüpheli varillerde KBRN vakası,
  • Sel suları nedeniyle dışarı çıkamayan ve acilen sağlık kuruluşuna gitmesi gereken yatalak bir hasta olması ve kara yolu ile ulaşılamadığı mahsur kalan hastanın kurtarılması,
  • Dışarıda oynayan 1 (bir) çocuğun sel sularına kapılması; derede ve denizde arama – kurtarma çalışması,

 olmak üzere 5 (beş) farklı vaka icra edilecek olup; olayların icra edilmesinin ardından geçici barınma alanının gezilmesi ile son buldu.

Plan doğrultusunda hazırlanan tatbikatta 19 Hizmet grubu aktif olarak çalıştı; tatbikat, 21 kurum ve kuruluş (kamu ve özel kurum, STK) olmak üzere 298 kişi ve 65 aracın katılımıyla gerçekleştirildi.