İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Mersin Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Depremde Kurtarma

depremde kurtarma

Depremde Kurtarma

Ailenin güvenliği sağlandıktan sonra, kurtarma ve ilk yardım konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip, sağlıkça problemi olmayan birkaç kişi bir araya gelerek birlikte etraftaki evleri dolaşmalı, yıkılan binalarda yardıma ihtiyacı olanlara kurtarma, ilk yardım ve enkaz kaldırma çalışmalarında yardımcı olmalıdır.

Kurtarıcı;
Yardım için kendisini tehlikeye atmamalıdır.

Yardıma gereksinim duyan yalnız kalmış, korkmuş çocuk ve yaşlıları, yardımın ulaştığı yerlere götürmelidir.

Yaralıların isimlerini ve sayılarını not etmelidir.

Arama yapacağı binalar hakkında gerekli olan bilgileri edinmelidir.

Emniyetli olduğundan emin olunmayan yerlere kesinlikle girmemelidir.

Arama yapacağı binalarda elektrik, doğalgaz, su tesisatlarının kapatılmasını sağlamalıdır.

Öncelikle kaba yüzey taraması yapmalıdır.

Artçı depremlere karşı girdiği yerlerde yere eğilmeli, dizlerinin üstünde yürümeli, her an düşebilecek maddelere karşı dikkatli olmalıdır.

Girdiği yerlerde etrafı koklamalı, gaz kaçağı olup olmadığını kontrol etmeli, gaz kokusu olması halinde vanayı kapatmalı, kapıları ve pencereleri açmalı, tüm kokunun çıkmasından sonra girmelidir.

Girdiği yerde “içerde kimse var mı?” diye bağırmalı, cevap için bir süre beklemelidir. Cevap alırsa, nerede ve nasıl bir yardıma gereksinim duyduğunu sormalıdır. Cevap alamazsa bir süre gelebilecek bir inilti, ağlama.. için susmalı ve dikkatlice dinlemelidir.

Etraf karanlıksa odalara girerken fener kullanmalı, ışıkları yakmamalı dır. Karanlık ortamda, kapıları kolaylıkla bulabilmek için sürekli duvarlara dayanarak dolaşmalıdır.

Yaralı bulursa, güvenliğe almalı, süratle ilk yardımı uygulamalıdır.

Yardım almak, durum bildirmek ve hasar tespiti için aradığı binaları işaretlemelidir.

Enkaz Altında Mahsur Kalan Kişi;
Paniklemeden, sakin olarak durumu değerlendirmelidir. Kurtarma ekiplerinin en kısa zamanda yardım için gelecekleri unutmamalı dır. Enerjisini korumak için, yardım ekiplerinin sesini duyana kadar mümkünse uyumaya çalışmalıdır.

Hareket kabiliyeti sınırlanmışsa, çıkış için hayatını riske atacak tehlikelerden (kopan elektrik telleri, gaz kaçakları, cam kırıkları…gibi) kaçınmalıdır.

El ve ayaklarını kullanabiliyorsa su, kalorifer, gaz tesisatlarına, zemine ya da tavana sert bir maddeyle vurarak, varlığını duyurmaya çalışmalıdır.

Kurtarma ekiplerinin seslerini duymaya, sesini kullanabiliyorsa onlara seslenmeye çalışmalıdır.

Çalışan makinelerin gürültülerini duyuyorsa, sabırla kurtarılmayı beklemelidir.