İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Mersin Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Kuyuda Kurtarma

kuyuda kurtarma

Kuyuda Kurtarma

Kuyudan, Oksijeni Azalan ve Zehirli, Parlayıcı – Patlayıcı Gaz Bulunan Ortamlardan Kurtarma
İnsan yaşamı bakımından tehlikeli olduğu için bu gibi yerlerde kurtarma çalışmalarında, oksijen yetersizliği ve birikmiş zehirli gaz ihtimaline karşı şu hususlara dikkat edilmelidir:

Kuyulardan ve mağaralardan kurtarma durumlarında; gaz zehirlenmeleri olabileceğinden çevrede kişiyi kurtarabilecek başkaları yoksa bu gibi yerlere yalnız başına girilmemelidir.

Kurtarıcılar oksijen yetersizliği olan yerlere girerken mutlaka solunum cihazı (oksijen tüpü), zehirli gaz bulunan ortamlara (harp gazları gibi) girerken gaz cinsini tespit ederek, uygun filtreli gaz maskesi takmalıdırlar.

Solunum cihazı ve uygun filtreli gaz maskesi yoksa, yeterli hava sağlanıncaya kadar o yere girilmemelidir. Zorunluluk olması halinde ağız ve buruna ıslak bez bağlanarak girilmelidir.

Başa bir şey düşmesi riski varsa, koruyucu başlık giyilmelidir.

Elin kesilmesi, yırtılması riski varsa, eldiven giyilmelidir.

Karanlık yerlere girilirken pilli el feneri bulundurulmalıdır.

Birikmiş zehirli, parlayıcı-patlayıcı gaz ihtimaline karşı;

Elektrik ana şalteri indirilmelidir. Sigorta çıkarılmalıdır. Elektrik akımı bu yollarla engellenemiyorsa elektrik düğmeleri çevrilmemelidir. Düğmeyi çevirmekle çıkabilecek kıvılcım patlamaya yol açabilir.

Bu ortamlara sigara, kibrit, çakmak, gaz lambası vb. gibi yanıcı maddelerle girilmemelidir.

Varsa, fan cihazı ile kapalı ortama temiz hava verilmeli veya o ortamdaki zehirli gaz temizlenmelidir.

Fan cihazı yoksa, kişi kurtarılmadan önce zehirli ve zararlı gaz bulunan odanın kapısı ve pencereleri (gerekiyorsa kırılarak) açılmalı, havalandırılması sağlanmalıdır.

Mahsur kalan kişiye ulaşıldığında öncelikle solunumu kontrol edilmeli, gerekiyorsa sun”i (yapay) solunum yapılmalıdır.

Patlama tehlikesi yoksa ve zehirli gazın bulunduğu ortam garaj vb. gibi küçük bir alanı kapsıyorsa, kurtarıcı soluğunu bir süre tutup, kişiyi çekerek dışarı çıkarmalıdır.

Kazazedenin kaza ortamından çıkartılması sırasında en kolay ve zararsız yol öncelikle denenmelidir.

Teknoloji ve profesyonel bilgi gerektiren durumlarda itfaiye, askerî birlik, emniyet, sivil savunma, sağlık kuruluşları gibi birimlerden yardım istenmelidir.